Przeskocz do treści

Północno wschodnia część Kamienia Pomorskiego

Gmina Rewal znajduje się na wale pomorskim. Obejmując północno–wschodnią część antykliny Kamienia Pomorskiego a także południowo–zachodnią część synkliny Trzebiatowa. Linią która graniczy pomiędzy obiema jednostkami tektoniczno-strukturalnymi jest to linia Śliwin – Skrobotowo. W tym podłożu antykliny Kamienia Pomorskiego i synkliny Trzebiatowa, występuje różne surowce takie jak: osady węglanowe jury górnej, mułowce, piaskowce, iłowce jury środkowej przechodzące w wapienie, margle i piaskowce jury górnej w okolicach Trzęsacza i Rewala oraz w utwory mioceńskie Pobierowo – Pustkowo, mułowce kredy dolnej w Śliwinie, osady węglanowe kredy górnej w Niechorzu i Pogorzelicu i iłowce.

zdjecie
Zdjęcie znalezione na stronie Weknowyourdreams.com

Osady czwartorzędowe które maja miąższość od czterdziestu do siedemdziesięciu metrów. Zalegają tu też osady zlodowacenia środkowopolskiego czyli szare i brunatnoszare gliny zwałowe, miąższość od piętnastu do trzydziestu metrów, występujące na przemian z warstwami osadów piaszczysto – żwirowych. Wśród tych osadów plejstoceńskich wyróżniane się piaski, żwiry fluwioglacjalne oraz gliny zwałowe, klify które budują brzeg. Przymorska dolina wypełnia się osadami piaszczystymi, a także nad nią zalegają warstwy osadów organicznych. W tym wyniku zalegania martwego lodu tworzyły się wytopiska w wyniku których osadzały się materiały typu jeziornego takie jak mułki i piaski, to okolice jeziora Liwia Łuża.

Do utworów holoceńskich należą także takie jak: piaski, mady rzeczne oraz żwiry oraz torfy i namuły występują w głębi lądu; piaski eoliczne zalegają na wydmach oraz budują wały, piaski morskie plaży. Noclegi Rewal i Pokoje Rewal, które możemy znaleźć pomogą nam zauważyć to piękno geologiczne, które proponuje nam Rewal. Możemy poznać naturę i delektować się tym wszystkim co nam daje. Spędzając wolne dni w tym nadmorskim miasteczku, możemy zjednoczyć się z tym wszystkim co na pozór nie zachwyca tak bardzo dopiero po dokładnym poznaniu zapiera dech w piersiach. Dlatego wszystkim się poleca odwiedzenie Rewalu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *